۱۲ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

ای دریغ از من

بدبختی آدم ها از آنجایی شروع می‌شود که یادشان می‌رود قبل از هر چیزی خودشان را دوست داشته باشند، به خودشان اهمیت بدهند و خودشان را اولویت قرار دهند. داشتم با خودم فکر می‌کردم چقدر خودم را تمام این سال ها آزار دادم. چقدر به خودم آسیب زدم و چقدر خودم را دوست نداشتم. خجالت زده و غمگینم و یک دنیا عشق به خودم بدهکارم. چجوری خودمو ببخشم؟

هر کار میکنی بکن اما ریشه ی موهاتو معلوم نکن!

آرایش مهم نیست اما ریشه ی موهات توی عکس پرسنلی نباید دیده باشه. حتا به اندازه ی یک میلی متر. یادت باشه سایه ی مقنعه ت هم نباید بیفته روی پیشونیت و این امر مشتبه بشه که اون تیرگی خفیف ِ توی عکس خدایی نکرده محل ِ رویش ِ موهاتِ! وگرنه مجبوری تا ظهر نشده هول هولی بری عکس فوری بندازی و باز ببینی هر چقدر اون مقنعه ی زشت و بوگندوی عکاسی رو میکشی جلو، محل رویشِ یک میلی متری لامصبه موهات همچنان دیده است! اما جای نگرانی نداره چون عکاس این کاره ست و برات درستش میکنه تا یک نفس راحت بکشی و ناراحت نباشی از این که کاملن قیافت شده یکی دیگه! آخه مهم نیست که پیشونیت کوتاه تر از حالت طبیعی میشه و عکست شبیه خودت دیگه نیست و ممکنه در روز مبادا سخت بشه تشخیصت داد! مهم اینِ فقط ریشه ی لامصبه موهات دیده نباشه آخه ما میخوایم هرجور شده فکر خودمون رو بهت دیکته کنیم چون ما همینیم که هستیم. فهمیدی یا بیشتر توضیح بدم؟!

دویست و شانزده

و هر‌کس بدی یا بر خویش ستم کند، سپس از خداوند آمرزش بخواهد، خدا را آمرزگار مهربان می‌یابد.

و هرکس مرتکب گناهی شود، تنها به زیان خویش چنین کاری کرده است، و خداوند دانای فرزانه است.

و هرکسی که مرتکب خطا یا گناهی شود، سپس آن را به گردن بیگناهی بیندازد، زیر بار بهتان و گناهی آشکار رفته است.

|سوره نساء_ آیه 110و111و112|

دویست و پانزده

آنگاه پروردگارشان دعای آنان را اجابت کرد که من عمل هیچ صاحب عملی را از شما چه مرد باشد، چه زن ـــ‌که همه همانند یکدیگریدـــ ضایع [و بی‌پاداش] نمی‌گذارم، آری کسانی که هجرت کرده‌اند و از خانه و کاشانه‌هایشان رانده شده‌اند و در راه من آزار دیده‌اند و به جهاد پرداخته‌اند و کشته شده‌اند، سیئاتشان را می‌زدایم و به بوستانهایی که جویباران از فرودست آن جاری است درشان می‌آورم، این پاداش الهی است و پاداش نیکو نزد خداوند است.

|سوره آل عمران_ آیه 195|

مدوسا جان

مدوسا کی هست؟ مدوسا در ابتدا دوشیزه‌ای بسیار زیبا با گیسوانی دلفریب بود، به طوری که این زیبایی غره‌اش کرده بود. او با پوزئیدون خدای دریا در معبد آتنا همبستر می‌شود و به این ترتیب با این کار عبادتگاه آتنا را آلوده می‌کند، آتنا هم برای تنبیه او موهایش را تبدیل به مارهایی چندش آور می‌کند تا او به زشت‌ترین و منفورترین موجود، یعنی یک گورگون تبدیل شود.

در تفاسیر دیگری می‌گویند که مدوسا بسیار کنجکاو بود تا خورشید را ببیند و برای این منظور از آتنا درخواست کرد به او اجازه دهد تا به جنوب برود، اما آتنا به او اجازه رفتن نداد و مدوسا که بسیار خشمگین شده بود با بی‌احترامی به آتنا گفت "تو به زیبایی من حسادت می‌کنی" و این چنین شد که آتنا او را با تبدیل موهایش به مار، مجازات کرد. 

مدوسا در نهایت توسط پرسئوس، قهرمان اساطیری، سر بریده می‌شود. پرسئوس که تحت حمایت آتنا بوده به نبرد با مدوسا می‌رود. مدوسا در غار زندگی می‌کرد و می‌توانست هر کس را که به چشمانش خیره می‌شود تبدیل به سنگ کند. پرسئوس برای اینکه از نگاه‌های او در امان باشد، سپر جلا داده شده ی آتنا را به کار می‌برد؛ با نگاه‌کردن به سپر همانند آینه، متوجه می‌شود که مدوسا کجاست و به این ترتیب به او حمله می‌کند و سرش را با هوشمندی از بدنش جدا می‌کند. 

این وسط کلی اتفاق دیگه هم می‌ا‌فتد که لازم نبود بنویسم ازش، فقط این که همه چیز زیر سر ِ پوزئیدون ِ ذلیل شده بود اما متاسفانه همیشه زن ها مقصر شناخته می‌شوند حتا در افسانه هایی که زاییده ی ذهن است! و این که بشدت طرفدار مدوسا هستم و از نظرم آتنا یک زن حسود ِ بدبختِ بیچاره بیشتر نبوده:دی

دلتنگی

دو سال شد، اما حس نمی‌کنم پیش ما نیست. همش فکر می‌کنم الان خونه ست منتظر نمره‌های دانشگاهش، یا مثلن رفته کلاس قرآن و حسابی سرش شلوغه. هنوز جمعه‌ها خونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی عزیز جون وقتی صدای زنگ میاد گوشم تیز میشه تا صدای خندیدنش رو از راه پله بشنوم. اون احساس ِ بعد از هوشیاری از این که دیگه نیست حس عجیبیه؛ مثل ماسیدن خنده روی لب ِ یا کور شدن ذوق بعد از شنیدن یه حرف...

دویست و دوازده

حق این است که هر کس روی دل به سوی خدا نهد و نیکوکار باشد پاداشش نزد پروردگارش [محفوظ] است و نه بیمی بر آنهاست و نه اندوهگین می‌شوند.

|سوره بقره_ آیه 112|

دویست و یازده

حساب کردن که برای حل مکعب روبیک 43,252,003,274,489,856,000 موقعیت حرکتی ممکن وجود دارد، این یعنی خیلی باید احمق باشی که انتظار داشته باشی همه ی دنیا مثل تو فکر و رفتار کنند!

دویست و ده

و چون پروردگارت به فرشتگان گفت من گمارنده‌ی جانشینی در زمینم، گفتند آیا کسی را در آن می‌گماری که در آن فساد می‌کند و خون ها می‌ریزد، حال آنکه ما شاکرانه تو را نیایش می‌کنیم و تو را به پاکی یاد می‌کنیم؛ فرمود من چیزی می‌دانم که شما نمی‌دانید.

|سوره بقره_ آیه 30|

دویست و نه

خداوند پروا ندارد که به پشه و فراتر [یا فروتر] از آن مثل زند، آنگاه مومنان می‌دانند که آن [مثل] راست و درست است [و] از سوی پروردگارشان است؛ ولی کافران می‌گویند خداوند از این مَثل چه می‌خواهد؟ [بدینسان] بسیاری را بدان گمراه و بسیاری را راهنمایی می‌کند، ولی جز نافرمانان کسی را بدان بیراه نمی‌گرداند.

|سوره بقره_ آیه 26|

دویست و هشت

روش ایجاد نیم فاصله در تایپ فارسی:

حرف مدنظر را تایپ کنید و سپس کلید ctrl را به‌همراه shift و کلید 2 هم‌زمان فشار دهید (2+ctrl+shift).

|خاطره نویسی پیشرفته_ ابوالفضل درخشنده|

دایره ی خوشبختی

تصویری از یک درخت جلویمان بود. گفته بودند اگر این درخت را موفقیت تصور کنید درحال حاضر شما کجای درخت هستید؟ با خودکارم جایی کمی بالاتر از ریشه را علامت زدم. ذهنم مشغول هزار چیز شد. اگر واقعن موفقیت شبیه یک درخت باشد پس خوشبینانه ترین حالت رسیدن به بالاترین شاخه است. بالاترین شاخه که از قضا ضعیف ترین قسمت درخت است. انگار که اگر حواست نباشد ممکن است بشکند و پرت شوی همین جایی که هستی تازه اگر موفقیت را فقط در یک چیز بدانی! که یقینن این طور نیست و خواسته ها تمامی ندارد! اما علامت ِ دیگران برایم جالب آمد. همه خود را در بالاترین حالت گذاشته بودند. حسرت برانگیز بود! این خیلی خوب است که آدم بتواند خودش را موفق ببیند. یک موفق واقعی. حس کردم شاید درخت نماد خوبی برای موفقیت نیست. شاید موفقیت بی شباهت به خوشبختی نباشد و خوشبختی هم برای من عین یک دایره است که مرکزش اوج خوشبختی ست. هر کجایش که بایستی میتوانی یک شعاع بکشی از اوج به خودت! چون اگر منصف باشیم برای هر آدمی همیشه چیزی برای احساس خوشبخت بودن وجود دارد. موفقیت هم همین است. به نظرم طراحی درخت کمی کلیشه ای آمد. یک کلیشه برای لذت نبردن از چیزی که هستیم! پشت برگه دایره ای بزرگ کشیدم با یک عالمه ضربدر روی محیط، چند تا از هدف هایم را هم بالای ضربدر ها نوشتم و از هر کدام خطی به سمت مرکز کشیدم. حالا من بودم و یک دنیا هدف که باید شعاعشان را طی میکردم تا برسم به اوج! بدون هیچ پرت شدنی. بدون اولویت، بدون محدودیت، حقیقی تر و امیدوارانه تر!

چند قطره باران میریزه روی صورتم، حس خوبی دارم آستین مانتوم رو محکم میگیرم، سرعت قدمامو کم می کنم، نمی خوام صدای کسی رو بشنوم، نمیخوام جواب کسی رو بدم؛ تمام حوصلم رو جمع میکنم برای خودم و باران، "من به تمام چتر های دنیا نامحرمم"
آرشیو مطالب